Hegira – od małej kolonii do podróży międzygwiezdnych

 

Hegira jest kosmicznym symulatorem, różniącym się od innych.

Grę rozpoczynamy na własnej planecie tylko z jednym modułem dowodzenia. Rozwijamy naszą kolonię, prowadzimy różne badania umożliwiające rozwój oraz żyjące gatunki na planecie, by w końcu ruszyć na podbój gwiazd.

Handel stanowi bardzo ważny element gry. Bez niego początkujący gracze mieli by problem z rozwijaniem się. Dla przykładu, pierwszy moduł huty umożliwia wyprodukowanie 10t stali w ciągu kilku godzin, zaś kompletna huta składająca się z 40 modułów umożliwia wyprodukowanie 400t stali w około godzinę. W grze nie można kupić czegoś co nie zostało sprzedane przez innego gracza. Handel jest podzielony na różne warianty. Najpierw sprzedaż i skup prowadzi się poprzez wzywanie konwojów handlowych, potem przez zamawianie z panelu surowców.

Rozwój koloni jest bardzo ważną rzeczą, gdyż bez odpowiednich struktur nie będziemy mogli wyruszyć na podbój kosmosu. Budynki w grze można podzielić na 6 kategorii:

  • Miasto, czyli miejsce gdzie mieszkają koloniści i znajdują się ważne budynki administarcyjne
  • Budynki poza miastem czyli naziemny port kosmiczny i różne struktury wojskowe np. koszary
  • Fabryki – tu przetwarzane są surowce na produkty (ruda żelaza na stal, produkowane są bronie i statki)
  • Kopalnie – struktury produkujące surowce(proteiny, ruda żelaza, deuter) i różne magazyny
  • Orbita – w tej zakładce znajdują się wszystkie struktury znajdujące się na orbicie
  • Systemy obronne czyli wszelkiej maści wierzyczki obronne i planetarne generatory tarcz

Fajnie został zaprojektowany system podróży kosmicznych. Początkowo możemy się poruszać tylko po własnym układzie, potem dzięki kosmicznym wrotom możemy zwiedzać cały wszechświat. Wrota posiadają pewne ograniczenie, aby wykonać skok przez wrota należy zadokować dronami do innych większych statków. Poza granicami naszej koloni można także wydobywać surowce z asteroid, planetoid a także z samych gwiazd. W kosmosie nic nie jest spokojne, więc podróżując trzeba uważać na wrogą rasę zwierząt żyjąca w przestrzeni kosmicznej.

W gigantycznym kosmosie można łatwo się zgubić skacząc od układu do układu. Z pomocą przychodzi mapka układów znajdująca się w zakładce sterowania aktywnej floty. Można w niej znaleźć drogę do każdego układu posiadającego wrota gwiezdne. W szukaniu danego układu pomaga wbudowany system sortowania nazw układów. Na mapce można także wyświetlić WSZYSTKIE połączenia między układami.

Mógłbym opisywać tą świetną grę jeszcze dłużej, lecz sam nie odkryłem jeszcze wszystkich mechanizmów tej symulacji kosmicznej. Szczerze polecam tą grę.

 

1088 Total Views 2 Views Today

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.